51_20230903_162436.jpg
121_20210305_101828.jpg

Sport a cvičení v době karantény 1. díl

I přes to, že děti nemají možnost aktivně navštěvovat tréninky v době uzavření všech k tomu určených ploch a prostorů, dá se využít domácích, tak i venkovních prostorů. Je jen na fantazii rodičů nebo dětí samotných, jak využijí svoji představivost a vytvoří pro děti plnohodnotný trénink, který je bude bavit. A dá se toho vymyslet opravdu hodně! Ráda bych vám představila pár návrhů na trénink; běh, posilování atd. Budeme Vám je přinášet postupně. Jsou vhodné pro všechny, takže rodiče mohou trénovat spolu s dětmi.

Základem pro malé hokejové začátečníky je v prvé řadě všestrannost, následuje síla, vytrvalost a dynamika. Jednou z nejlepších forem tréninku pro hokejisty je spojení aerobního a anaerobního tréninku. To znamená pracovat na rozvoji jak vytrvalosti (aerobní kondice) tak i zapojit maximální úsilí na krátkou dobu (anaerobní; např. sprinty). Dnes si představíme běh, který se v těchto podmínkách dá využít jako perfektní kondiční příprava.

Pro člověka je běhání přirozená věc – jako život sám. Je zde s námi poměrně dost let. Naši prapředkové museli mít sílu v nohou (samozřejmě i v rukou). Běh používali na denním pořádku, když například museli pronásledovat zvířata nebo byli zvířaty pronásledováni. :) Nebrali ho jako my nyní – sport, ale prostě je k tomu nutil život sám. Dnes běh znamená něco jiného.

Když se řekne běh, spousta lidí u nás si představí našeho nejúspěšnějšího atleta Emila Zátopka. Ani se nedivím, že je pro lidí inspirací. V mládí neměl lehký život, ale on si vždy našel ve svém nabitém programu chviličku volna a sportoval jen, jak to šlo. Bral to jako přirozenou věc. A jak se říká ve sportu-co bolí. to sílí. V tomhle případě to obzvlášť platí v běžném životě, aby se člověk změnil musí vyvinout nějaké úsilí, musí vyjít ze své komfortní zóny. Líbí se mi jeden citát od Jana Amose Komenského, naprosto to vystihuje: „Takový je příští věk, jak jsou vychováváni příští jeho občané.Teď už ale blíže k našemu běhu, resp. k tréninku, protože jen psát nestačí, lépe se podívat na již zpracovaná videa a to například tato:


„První týdny běhání. Typy pro úplné začátečníky.“ Začněte běhat v jakýkoli čas v roce.

https://www.youtube.com/watch?v=pfttjB-B3i4

Pomocí dnešních tipů byste měli zvládnout první týdny běhu. Právě v prvních týdnech většina lidí běh vzdá, a to často kvůli přehnaným cílům. Doporučení v tomto videu vám pomohou si běh užít a nastartují dlouhodobé běhání jako vaši novou aktivitu.

Pro ty, kteří se již běhu věnují, pak doporučuji pro začátek:
https://www.youtube.com/watch?v=gondlpY8Vaw

Pro zopakování, co vůbec udělat ještě předtím, než vyběhnete. Rozehřátí, rozcvičení, běžecká abeceda a závěrečný strečink jsou stejně důležité, jako samotný výkon. Přesný návod, jak na to zde.

https://www.youtube.com/watch?v=_yRdM4jfjxY

Pro zdatnější v angličtině doporučuju zhlédnout ještě tyhle videa:

Pro začátečníky:

https://www.youtube.com/watch?...

https://www.youtube.com/watch?...

Pro pokročilé:

https://www.youtube.com/watch?...


A jak jsou na tom naši hokejisté s tréninkem?

Zeptala jsem se našeho juniora Patrika Kunce, jak se věnuje sportu v těchto nepříznivých podmínkách. Strukturovaný trénink sice nemá, ale dělá toho opravdu hodně, od běhu až po posilování. Běh využívá jako doplňkový sport. V poslední době se věnuje spíše posilování. Citace: „Dělám měsíční výzvu v podobě 100 kliků denně." Myslím, že to si zaslouží pochvalu. :) Běhá převážně 6–7 kilometrů a posiluje doma podle videí. Je tedy perfektní inspirací pro každého sportovce. Tak co vy na to? Pustíte se také do aktivního sportu? Stačí začít a vytrvat, jak už dokládá nám známý citát. „Při jednom setrvej, dokud třeba!“

V příštím díle budu navazovat na dnešní článek.


Autor článku: Michaela Raclavská