51_20230903_162436.jpg
47_20200617_112321.jpg

„POKUD TÝM NEMÁ CÍL, NEMŮŽE MYSLET NA ÚSPĚCH“ říká nový břeclavský trenér LUKÁŠ HÖKL

Svou novou trenérskou štaci v Břeclavi popisuje trenér Lukáš Hökl v následujícím rozhovoru.

V listopadu jste přišel do Břeclavi, co by nový trenér, nejprve na zkušenou. Od té doby už uplynul nějaký čas a Vy jste se už v klubu zaběhl, co tedy říkáte na břeclavský hokejový klub jako celek, dále jak hodnotíte vedení klubu a dosavadní styl tréninků?

Ano v listopadu jsem poprvé nastoupil na břeclavský led od návratu z USA, kde jsem působil jako trenér v týmu TI (Team Ilinois U-15 AAA). Seběhlo se to strašně rychle. Když jsem přiletěl zpět do ČR vyřešit Bussines Viza, tak mě kontaktoval Robert Veselský, že by se mnou chtěl probrat nějaké hokejové věci. Na schůzce mi představil klub, jeho nové cíle v nejbližší době. Ta vize, kterou vedení má mě zaujala, proto jsme se dohodli na spolupráci. Hokejový klub Břeclav jako celek je v začátcích nové éry, která má jasný cíl. Co se týká hodnocení vedení klubu, tak to ukáže čas, ale myslím si, že jsou to ti správní lidé na správném místě. Jsou zapálení do práce s mládeží, dělají vše proto, aby klub a celkově i mládež vzrostla co nejvýše. Ohledně dosavadního tréninkového stylu, nemůžu mluvit za ostatní trenéry. Jsem názoru, že každý trenér má svou filozofii a ví, co zrovna jeho hráči potřebují nejvíce trénovat. Čeho jsem si všiml všeobecně, to se netýká jenom břeclavského hokeje, ale celkově vůbec. Chybí tu návaznost a koncepce mládežnického rozvoje. Trenéři jsou dost kvalifikovaní a mají určitě své kvality, ale je potřeba, aby se kvality spojily v jednotě a tím se zvýšila efektivita a síla ve vývoji celku a jednotlivce.

Jak se Vám líbí zázemí břeclavského zimního stadionu - kabiny, rozcvičovna, ledová plocha?

Dá se říci, že jsem s hokejem prošel „celý svět“ a myslím si, že český a slovenský hokejový národ je moc rozmlsaný velkým komfortem kabin. Podle mě je velký luxus mít kabiny pro kategorie 1.-4. třídy když tyto děti trénují 2-3x týdně. V USA mají kabinu nejdříve od kategorie U15 a to ještě týmy, které jsou v ratingu AAA. V Dánsku, Norsku a Švédsku mají třeba společné prostory, kde si nechávají hráči vysušit věci, ale kabina je volná. Já osobně bych se zaměřil na zdokonalení kabin pro muže, juniory, dorostence a 7.-9. třídu. Tam by mělo být lepší vybavení a komfort. Velmi mile mě překvapila rozcvičovna, která splňuje nadstandardní podmínky. V tomhle mohou závidět i některé velké kluby. Co se týká ledové plochy, tak ta mi přijde hrozně tmavá, což působí, jako by byl led šedý. Pevně doufám, že se letos renovují mantinely a střídačky. Je to velký rozdíl, zda máte na střídačce jedny nebo dvoje dvířka.

Zatím jste na ledě vedl osmou třídu (ročník 2006), jak hodnotíte výkonnost a morálku tohoto družstva?

Tento ročník je velmi silný a disponuje vysokou kvalitou. Musím říci, že trenér Filip Hrbatý odvedl velký kus práce a družstvo hodně vybavil po dovednostních stránkách. Bude velmi těžké na jeho práci navázat, s týmem strávil více jak dvě sezony. Hodně jsme se spolu bavili o tomto ročníku, má o hráčích vynikající přehled a to mi pomohlo se zapojit do procesu tohoto kádru. První dva měsíce jsme spolu řešili tréninky a celkově práci. Postupem času mě tým předal. Jsem rád, že Filip nadále zůstává součástí hokejového klubu v Břeclavi a povede juniorský hokej k postupu do Extraligy.

Které vlastnosti u hráčů nejvíce preferujete kromě hokejových dovedností?

Této otázky jsem se vážně bál. Je to těžké, hokej je fyziologicky nejnáročnější sport na světě. V hokeji musíte prostě ovládat v podstatě úplně všechno. Jsem ale zastánce USA-Hockey – na trénincích se zaměřujeme hodně na bruslení a řešení zápasových situací. Pokud chce hráč uspět, musí ovládat dovednostní prvky. Dále musí být také rychlý na ledě, umět skórovat, být obětavý, dýchat pro tým, komunikovat, vracet se, bojovat. Je toho opravdu hodně. Proto hokej není pro každého. Na co nejvíce u hráčů apeluji, je vzdělání!!!, poté charakter jako člověk a až potom je ta hlavní činnost hokeje.

Je pro Vás důležitý výsledek nebo nasazení hráčů?

Jednoznačně nasazení hráčů jak v zápase, tak i v trénincích. Do kategorie STŽ by hráči a trenéři neměli vůbec řešit výsledek. Důležitý je projev hry jednotlivce i kolektivu. Jsem strašně rád, že právě tady jsou trenéři, kteří se shodují se stejnou filozofií. Výsledek se ukáže vždy po dobře odmakaném tréninku či zápase. Hráčům říkám, že radši prohraju 0:1 a utkání odmakám 60 minut na 150%, než vyhrát 10:0 a na zápas se vykašlat a odevzdat tomu 10% své snahy. Hráči mají povoleno chybovat, přesněji, já po hráčích dokonce vyžaduji, aby dělali chyby, protože z těch se naučí a mohou se zdokonalovat. Nikdo se nesmí puků zbavovat, každý musí udělat kličku, vymyslet přihrávku nebo akci. Prostě jsem zastánce kreativní hry.

Před nedávnem začala letní příprava, na které se samozřejmě také podílíte. Je očividné, že zátěž dětí je větší než v minulosti, takže kladete stejný důraz na přípravu na suchu jako ledě?

Ano, kladu velký důraz na letní přípravu, protože hráč těží nejvíce z letní přípravy a poté se v sezoně dostává do udržovacího módu. Pro hráče ročníku 2006 a dorostence je nastavená letní příprava vyloženě na vysoké úrovni a to z důvodu, že máme za cíl postoupit na mládežnickou republiku. S dorostem chceme vybojovat postup do Extraligy. Je to těžký úkol, ale pokud se nám podaří ještě o čtyři hráče posílit, tak je to reálný cíl, který se dá splnit. U mladší kategorie jsme se zaměřili převážně na rychlostní a reakční činnost a také gymnastické prvky, protahování apod.

Jaké změny mohou tedy děti a jejich rodiče očekávat na startu nové sezony na ledě co se týče tréninků a zápasů samotných?

Co se týká kategorií přípravka až 5. třída, tak nemám v plánu nic měnit. Nábor a vše okolo funguje a je to vidět převážně na počtu dětí, kde je velký přetlak. Dále v těchto kategoriích jsou dosazeni dva profesionální trenéři – Libor Kocur a Radim Lenkovič, kteří disponují nejen kvalitou a znalostí v oblasti mládeže, ale hlavně zkušenostmi jako hráči. Osobně říkám, že tito trenéři nastartují první fázi vývoje mládežnického hokeje v Břeclavi. Co se týká starších ročníků, tak máme v plánu odehrát minimálně 80 zápasů za sezonu a to v kategorii 6.-7.-8. a 9. s tím, že u kategorií 6.-.7 a 8. třídy hráči nemusí řešit výsledky. Budou ale nuceni řešit projev hry jako jednotlivec tak i jako kolektiv. U kategorie 9. třídy se už hráči posouvají na rozhraní – výsledek a projev, ale pořád budeme hráčům štěpovat do hlavy, že musí hrát na 150%, 60 minut za jakéhokoli stavu. Tréninky budou zaměřené převážně na bruslařské a herní situace (USA-HOCKEY).

Co byste chtěl od nové sezony změnit z pozice hlavního trenéra klubu ať už pro hráče nebo pro samotné trenéry?

Určitě bude nastavené ratingové hodnocení hráčů, kde bude každý mít svou vlastní kartu a bude moci sledovat své hodnoty. Rating máme v plánu nastavit u kategorií žáků 7.-9. tříd jako Elite kde tyto ročníky hrají nejvyšší žákovskou soutěž a u kategorií 6.-8. tříd jako Farma. Tyto názvy jsou nahrazené místo STŽ a MLŽ. Pro skupinu ELITE bude nastaven určitý komfort – TV v kabině, která bude vysílat záznamy zápasů NHL apod., dále občerstvení jako doplněk, videorozbory utkání, nutriční poradce. Vše si ale hráči musí vybojovat, bude také hodně sledování prospěch ve škole. Našim cíle bude přímo tlačit hráče do vzdělání, tak aby jeho průměr ve škole nepřesáhl 1,8. Hráči budou jednotlivě posouvání z FARM do ELITE a zpět pokud si nebudou plnit nejen své školní povinnosti ale také RATINGOVÉ hodnoty, které musí držet na určitým limitem.

Hráči tak budou mít vytvořený konkurenční boj, kde budou stále bojovat o udržení v ELITE týmu nebo postup do něj. Další změnou bude pro hráče určitě kulturní vložka pro kategorii 9. třídy, kdy budou hráči jezdit na zápasy v týmových sakách apod.

Co se týká změn pro trenérský tým, mám v plánu pro letošní sezonu zajistit školení v zahraničí, kde získají mezinárodní znalosti a zkušenosti. Dále mám v plánu pozvat do Břeclavi trenéry z USA, Norska nebo ze Švédska, aby se podělili se svými zkušenostmi. Toto uvítají nejen trenéři, ale věřím, že i hráči se budou chtít zapojit do mezinárodního rozvojového programu.

Co přesně si máme představit pod hráčskou kartou a RATINGEM?

Hráčská karta slouží jako vysvědčení daného hráče, kde jsou uvedené hodnoty, kterými hráč disponuje a na kterých musí zapracovat. Hráčská karta je rozdělena na sportovní a mentální část. Tyto data se následně převádí do RATINGU a ukazují jeho všeobecné kvality. Nejvyšší hodnocení je AAA, poté následuje AA a nejnižší hodnotou je A.

Čím byste chtěl být přínosem pro HC Lvi Břeclav a jaké máte do budoucna plány?

Do budoucna mám v plánu vyhrát sportku (hahaha), ale na tohle jste se asi neptala.

Určitě mám v plánu stabilizovat mládežnický klub. Když to vezmu od vrcholu tak pro letošní sezónu je v plánu, aby junioři postoupili do Extraligy, dorost taktéž. U 9. třídy máme za cíl postoupit na mistroství České republiky. U ostatních mládežnických kategorií je potřeba stabilizovat ročníky a vytvořit tak hráčskou konkurenci. Někdo si řekne, že jsou to nesmyslné cíle. Pokud ale tým nemá cíl, tak nemůže myslet na úspěch. Jsem typ člověka, který když si dá do hlavy cíl, tak jej také splní.

A čím bych chtěl být přínosem pro klub? V prvé řadě mezinárodní profesionalitou, která je standardní v zahraničí a tady je nemyslitelná. Tím je míněno vzdělání trenérů, vzdělání hráčů, kulturní vložky pro trenéry a hráče, přístup, komunikace a podobně.

Děkuji Vám za rozhovor.

Také děkuji.

LUKÁŠ HÖKL

Narozen 28. 10. 1985 v Brně

Trenérská licence B


Trenerská historie:

CZE - 2009 - 2010 / asis. Coache / HC Kometa Úvoz (přípravka)

CZE - 2010 - 2012 / Head Coache / HC Kometa Brno (2.-3. třída)

SVK - 2012 - 2014 / Head Coache /HC Slovan Bratislava (2.-3. třída a 6. třída konzultant)

EVR - 2014 - 2016 / Head Coache / Hokejové kempy po Evropě

EVR - 2016 - 2018 / Head Coache /European Hockey Academy (U-10, U-12, U-14)

SVK - 2018 - 2019 / Head Coache / HK ŠKP Poprad (U-12 a U-14) - U-14 MSR = 4.místo

USA - 2019 - 2020 / asis. Coache / Team Ilinois (U-14) USA

Zkušenosti a spolupráce:

2012 - 2014

Spolupráce se švédským trenérem Michaelem Carlsonem

2016 - 2018

Stáže v hokejových zemích Dánsko, Norsko, Švédsko, Rakousko, Německo

2018 - 2020

Praxe v USA