51_20230903_162436.jpg
287_20220311_095625.png

Historie břeclavského klubu v zahraničních soutěžích

ČSLH svým rozhodnutím v roce 2017 zablokoval v Česku všem klubům prakticky všechny kontakty a účast v zahraničních klubových soutěžích. Od roku 2020 se k tomu přidala všechna omezení kontaktů s ohledem na pandemii koronaviru v Evropě. Proto dnes můžeme jen zavzpomínat na tuto pestrou etapu činnosti našeho klubu HC Lvi Břeclav.

Je škoda, že klub dodnes nemá archiváře a musí se vycházet jen ze vzpomínek hráčů, trenérů a článků v tisku jako je Břeclavský deník ,Týdeník Břeclavsko a jistě na starých a nových webových stránkách klubu HC Lvi Břeclav
Začněme rokem 2012, kdy hokejová juniorka Břeclavi s trenérem Sítkem dostala neopakovatelnou nabídku sehrát ve Vídni přátelské utkání s hokejovou reprezentací
Izraele. Izraelský národní hokejový tým v roce 2011 postoupil do druhé divize mistrovství světa a v Rakousku se připravoval šampionát 2012. Na světě jim patřila 37. pozice. Přesto odešli z vídeňského ledu hokejisté s pěticípou hvězdou na dresu poražení, když je juniorka Lvů doplněná o několik hráčů A-týmu Břeclavi porazila 7:5 (2:1, 1:2, 4:2). 

Branky: Lenkovič 2, Vlašic, Lechner, Gabriška, Nešpor, Dvořáček.
Sestava HC Lvi Břeclav: Hübner (30. Michálek) – Směřička, Nekoranec – Pánovec,
Sítek – Dvořáček, Ondrušík – Lenkovič, Nešpor, Lejska – Gabriška, Vlašic,
Sedláček – Lechner, Papp, Höss

V sezoně 2012/13 hrál v krajských soutěžích jihomoravského žactva a přípravek i vídeňský tým Tygrů a v kategorie přípravek 4. a 2. tříd čtvrťáci reprezentovali břeclavský hokej navíc v Eurominilize, což byla mezinárodní soutěž, ve které se střetávali soupeři ze Slovenska a Rakouska. Novinkou této hokejové sezóny byl start břeclavských mladších dorostenců v Rakouské mezinárodní soutěži ÖEHV U16- Meisterschaft. Tato soutěž prožívala svůj první ročník a navazovala na mezinárodní soutěže EBYSL a EBJL staršího dorostu a juniorů, ve kterých již startoval náš tradiční soupeř ze Znojma. V kategorii mladšího dorostu hrála soutěž nejlepší rakouská družstva jako jsou Redbull Salzburg, LA Stars St. Pölten, Graz, Klagenfurt a další. 

Naši mladší dorostenci U16 si nevedli v těžké konkurenci vůbec zle. Už přišli na to, že se předním rakouským celkům a mezinárodním akademiím, jako je Salzburg, Junior Capitals Vídeň nebo Lower Austria Stars ze St. Pölten, kde hrají kromě Rakušanů i Rusové nebo Kanaďané, dokáží vyrovnat a hrát vyrovnané partie nebo je do konce vysoko porážet.

V sezoně 2013/14  3. a 4. třídy, kde bylo specifikem této kategorie přechod v půli sezony z minihokeje na velké mimo soutěže řízené svazem, se účastní Břeclav mezinárodní Eurominiligy společně s týmy z Rakouska a Slovenska. Před třemi lety se nám podařilo tuto soutěž vyhrát a tuto sezonu se umístili opět mezi třemi nejlepšími. Při srovnání se silnou konkurencí klubů z měst jako je Bratislava nebo Vídeň se jednalo o velký úspěch. Lvíčata se v průběhu Eurominiligy zúčastnila i jednoho netradičního turnaje, který se konal na otevřeném stadionu ve Vídni jako obdoba utkání v NHL.

Nejstarší břeclavskou mládežnickou hokejovou kategorií byl v této sezóně mladší dorost (U16). I tady se podařilo najít cestu a klíč k úspěchu. Zatímco soutěže řízené svazem v této kategorii nejsou po sportovní a ekonomické stránce pro kluby z jihu Moravy výhodné, orientace na Rakousko se ukázala jako správná volba. V této sezoně se mladší dorost přihlásil do rakouské Bundesligy. Město Břeclav i český hokej Lvi reprezentovali na výbornou a hned v první sezoně se dostali do play off. V konkurenci hokejových akademií to břeclavští hráči neměli vůbec lehké. Po sportovní i organizační stránce soutěž splnila očekávání. Kvalitu soutěže podtrhuje fakt, že i z této soutěže se mohou hráči dostat do předního družstva české extraligy staršího dorostu, jako se to podařilo břeclavskému odchovanci Jakubu Abazajovi.

Významným úspěchem mladých břeclavských hokejistů a jejich trenérů byla návštěva České televize na zimním stadionu před Vánocemi. Reprezentační trenér
ČSLH, který při své kontrolní návštěvě velmi pozitivně hodnotil zázemí a sportovní činnost, doporučil břeclavský mládežnický klub do pořadu ČT Sport “Žijeme
sportem“. Pro břeclavský mládežnický hokej to byla jedna z nejvýznamnějších událostí v jeho historii. Díky podpoře města Břeclav, které práci se sportovně talentovanou mládeží umožňovala, se dařilo dosahovat výsledků, které naše město reprezentovalo nejen v ČR, ale i za hranicemi.

V závěru sezony se Lvi zapojili do mezinárodního projektu UNICEF, kdy se zástupci organizace nafotili několik propagačních fotek, které byly na konci dubna vystaveny ve sportovní hale United Center v Chicagu. Partnerem projektu byl hokejový klub Chicago Blackhawks a patronem Mariánem Hossou. Výtěžek z této charitativní akce šel na sportovní činnost dětí v Sýrii.


V sezoně 2014/15 např. 28.10.2014 o státním svátku se mladší a starší žáci vydali do Rakouska, do krásné haly A. Schultze ke svým dalším mistrovským utkáním. Mladší dorostenci hostili britský výběr Okanagan Hockey Academy UK, Swindon Wiltshire který je spřátelenou akademií s námi dobře známou akademií z ligy L.A. St. Poelten. Angličané se na břeclavském ledě představili tento rok již podruhé. V předcházející sezóně se utkali Lvi vůbec poprvé v historii. První vzájemné utkání se Lvům podařilo vyhrát, takže se dalo předpokládat, že Angličané přijedou s motivací vrátit našim porážku. Již na rozbruslení bylo patrné, že soupeř přijel dobře připraven a především fyzické proporce obránců byly na úrovni dospělých hokejistů.
HC Lvi Břeclav – Okanagan Hockey Academy UK 2:5

Druhým rokem startovali břeclavští hokejisté v rakouském mistrovství U16 mladšího dorostu a vedli si výborně s týmy. EC VSV Villach, EC Red Bull Salzburg, EAC Junior Capitals, HC TWK Innsbruck, LLZ Stmk. Süd – Graz99ers, EHC LIWEST Linz, EC Kac Klagentfurt, EC Vienna Tigers/L.A. Stars St. Pölten, EC Zell am See
V soutěži slušnosti se náš klub pyšnil druhým nejmenším počtem trestných minut. 

2. třídy soutěžily v rámci Eurominiligy – kategorie U8. Po vyrovnaných začátcích dokázaly přidat branky a zvítězit. V této soutěži byly týmy HKL BRATISLAVA, HK NOVÉ ZÁMKY, HO HAMÍKOVO Vienna Tigers, Ružinov White 

Mladí břeclavští hokejisté 3. třídy se vydali do Senice na mezinárodní „Jarní pohár přípravek“. Vedli si znamenitě a ze Senice si odvezli zlaté medaile.
Mladí břeclavští hokejisté také hráli na neoficiálních světových šampionátech. V lotyšské Rize respektive italském Bolzanu se na přelomu dubna a května konaly prestižní turnaje World Selects Invitational (WSI), kterých se zúčastnili také hráči břeclavského hokejového klubu. Českou republiku na těchto turnajích reprezentují výběry Czech Selects. V Rize startovali z Břeclavi za Czech Select Dominik Koubek a Dominik Vaněk a za Slovakia Select Maxim Mastic. Český tým ročníku 2002 obsadil celkové 7. místo z 16 týmů.
Turnaj pro hráče narozené v roce 2003 se uskutečnil v italském Bolzanu, kde startovali za Slovakia Select břeclavští hráči Kevin Horvath a Patrik Hyža.

Břeclavští mladí hokejisté, jak je vidět, již navštívili nejednu zemi v Evropě – hráli turnaje na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku i ve Švédsku.

Od sezóny 2015-16 navázal klub na novou éru v práci s mládeží. Změna spočívala v orientaci našich týmů na soutěže řízené Rakouským hokejovým svazem ÖEHV, kde jsme viděli větší prostor a možnosti pro hokejový růst našich mladých adeptů hokeje. Doposud jsme hráli tradiční ligové soutěže na Moravě, kde jsme měli za soupeře stále stejné celky a mírně se vytrácela větší motivace pro hráče. Navíc jsou v českém hokeji role rozděleny a silné extraligové celky si rychle rozeberou nejkvalitnější hráče. Ostatní hráči již nemají žádnou velkou perspektivu a velice často předčasně končí jejich sportovní kariéra. Chtěli jsme tento nepříznivý stav změnit a našim mladým hráčům nabídnout možnost hrát s novými soupeři, novou motivaci s novými možnostmi. V sezóně 2013/2014 jsme se poprvé pustili do projektu Rakouské soutěže U16 Österreichische Meisterschaft (rakouské mistrovství). Ačkoliv jsme netušili, co od soutěže očekávat, naše poznatky byli vesměs pozitivní. Hráči i rodiče byli nadšeni z organizace soutěže i utkání. Rakouský svaz při organizaci vycházel klubům vstříc a náročné cestování se řešilo víkendovými tripy, což hráčům herně vyhovovalo. Ačkoliv panoval názor, že hráči hrající v Rakouské soutěži nejsou v tuzemsku trenérům na očích, tuto domněnku naši odchovanci vyvrací, poněvadž dostávají nabídky od extraligových celků v ČR. Nemalou roli sehraje i možnost seznámit se s jiným prostředím a navázat kontakty s hráči Rakouska, Maďarska, Slovinska nebo Chorvatska. Naši hráči dostanou možnost předvést své umění před zraky zástupců těchto klubů a tím si vytvořit předpoklad získaní angažmá. 

Dalším krokem bylo přihlášení našeho družstva staršího dorostu (roč. 98 a 99) do soutěže EBJL U18 v Rakousku.

Rakouská liga 

Mezinárodní EBJL kategorie U18 má nepochybně dobrou budoucnost před sebou. V nacházející sezóně soutěž U18 bude hrát celkem 18 týmů z Rakouska, Maďarska, Slovinska a Česka (HC Orli Znojmo, HC Lvi Břeclav). Soutěž U16 bude hrát celkem 11 celků z Rakouska a Česka (HC Lvi Břeclav). Kluby budou podle své polohy rozděleny do 2 – 3 skupin, aby se maximálně snížily dopravní náklady. Každý klub by měl sehrát v sezoně cca. 30 zápasů, a pokud se kvalifikuje do play off, ještě další zápasy. Soutěže mají i sportovní kvalitu, která se neustále zvyšuje. Rakouský hokejový svaz má velký zájem vychovat nové mladé hráče pro své celky, aby nebyl odkázán na příliv legionářů ze zámoří tvořících značnou číst jejich kádru v nejvyšší soutěži dospělých (EBEL).
Návaznost na soutěže U16 a U18 připravujeme v podobě juniorského celku, který bude startovat v Krajské soutěži dospělých. Pro největší talenty se nabízí možnost zkusit si již v mladém věku 3. Nejvyšší dospělou soutěž v ČR, aby se našim hráčům dostalo komplexní přípravy v rozhodujících letech začátku jejich hokejové kariery.
Samozřejmě se počítalo i s vytvořením nezbytného zázemí pro všechny hráče v podobě ubytování a studia. Ubytování mělo být zajištěno v Domově mládeže Střední průmyslové školy (15 min. chůze od zimního stadionu) v jednom, dvou a třílůžkových pokojích. Zde budou mít možnost se i stravovat. V Břeclavi je ke studiu na výběr několik středních škol.


Dne 26.10.2016 opět k nám do Břeclavi na zimní stadion „Ice Bors arena“ přijel tým z Anglie a to z Okanagan Hockey School and Academy, aby se odehrálo přátelské utkání starších dorostenců (U18). Tým Okanagan Hockey School se účastní anglické soutěže a občas vycestuje po Evropě a odehraje několik přátelských utkání. Samozřejmě každoročně navštěvuje i svoji partnerskou akademii Okanagan Hockey Academy Europe v St. Pölten. A proto, že jsme již několik let s touto akademii v v St. Pölten v přátelském a sportovním kontaktu, neboť již 4 roky společně soutěžíme v Mistrovství Rakouska U16 a v loni i v EBJL U18, tak vždy rádi společně přijedou na přátelský zápas k nám do Břeclavi. 

Před utkáním s námi angličtí st. dorostenci odehráli přátelská utkání s SPG Black Wings Linz a s Okanagan Austria a v pondělí zajíždí ještě jednou do Linze. 

A zde jsou výsledky jejich přátelských zápasů :
v Linzi OHA U18 : SPG Black Wings Linz 6 : 4
v St. Pöltenu OHA U18 : Okanagan Austria 3 : 2
v Břeclavi s námi OHA U18 : HC Lvi Břeclav 4 : 6

Tomuto dobře rozjetému systému přišlo jako sprcha rozhodnutí VV ČSLH ze 7.9.2017, že nám ukončuje tuto činnost s ohledem na platné řády ČSLH a transferové
regule IIHF takže zůstala možnost jen hrát přátelská utkání.

Mladší dorost sehrál přátelský zápas s kanadským školním výběrem.

2.1. 2018 zavítala na břeclavský zimní stadion návštěva až z daleké Kanady. Studenti soukromé školy Hillfield Strathallan Colegge z Hamiltonu v provincii Ontario v Kanadě (cca 100 km od Toronta), v rámci turné po Evropě odehráli přátelské utkání s mladším dorostem břeclavských Lvů.
Tato škola není zaměřena výlučně na hokej, ale hrají pouze meziškolní utkání a to jako bezkontaktní hokej (v ČR do ml. žáků a ženské soutěže). Jejich výběr byl postaven od ročníku 2000 a mladší, tudíž v průměru o dva roky starší než náš tým.

Ne nadarmo se říká, že Kanaďané se rodí s bruslemi na nohou. Ač nebyla povolena hra tělem, po celé utkání se bylo na co dívat. Zápas se odehrával ve velmi svižném tempu. Akce střídala akci, a několik hráčů soupeře bylo velmi šikovných. Start do zápasu se povedl našim barvám, když se předvedl M. Jurica v našem týmu a ze tří hráčů soupeře si udělal kužely a nádherně zavěsil. Hosté se osmělovali postupně a od poloviny první třetiny se hrálo naprosto vyrovnaně. Druhou část začali hosté delším tlakem. kanadský tým si již zvykl na naše široké kluziště a zejména jejich první pětka začala velmi dobře využívat volného prostoru. V polovině utkání se nám po třech rychlých gólech povedlo odskočit již do čtyřbrankového vedení. Hosté již pouze dokázali korigovat. Závěr zápasu si ovšem naši dorostenci rozhodně za rámeček nedají. Poslední třetinu jsme odehráli až s příliš velkým klidem, že se již nemůže nic stát. Hosté toho dokonale využili a jejich šikovnější hráči překlopili stav utkání na svoji stranu. Až posledních pět minut si Lvi opět dokázali vybudovat mírnou převahu korunovanou nádhernou střelou Z. Ambrože, který poslal puk od břevna za záda hostujícího brankáře. Po domluvě trenérů se ještě odehrály samostatné nájezdy. Na závěr proběhlo společné focení a všichni hokejisté se ještě jednou pozdravili a poděkovali si za příjemný hokejový zážitek.
HC Lvi Břeclav : HSC Hamilton 9:10 po s.n. (4:3, 3:1, 2:5)


2019

HC Lvi Břeclav – velké překvapení turnaje International hockey tournament –
European hockey king 2019 Nový Jičín

SUPERTURNAJ – Mezinárodní turnaj „O Evropského hokejového krále“
Letos poprvé se mladí hráči HC Lvi Břeclav (roč. 2010) pod vedením trenéra Libora Kocúra účastnili v Novém Jičíně třídenního mezinárodního turnaje pod
názvem International hockey tournament – European hockey king 2019 Nový Jičín, česky pak SUPERTURNAJ Mezinárodní turnaj O Evropského hokejového krále, který
je obrovský hokejový turnaj evropského formátu. Účastní se ho 27 týmů z 6 zemí Evropy. Turnaj „O Evropského hokejového krále“ se po základní části dělil na tři turnaje, kde se hrálo o 3 x 3 sady medailí. O evropského krále, prince a páže. 

HC Lvi Břeclav – byli velkým překvapením turnaje, technicky sice moc v sezóně neabsolvují, ale když vyjedou, jsou to praví Lvi!!!
Lvíčata z Břeclavi si přivezla krásné 3 místo. Nejen, že mladí hokejisté našli nové kamarády a fanoušky, ale také zážitky, které mladým Lvům nikdy nikdo nevezme.


Mládežnické soutěže byly předčasně ukončeny
Břeclavští Lvi si budou muset na další mistrovské zápasy počkat do sezony 2021/2022

Vzhledem k přetrvávajícímu nouzovému stavu a souvisejícím vládním opatřením včetně zákazu amatérských soutěží a sportování na zimních stadiónech rozhodl prezident Českého hokeje Tomáš Král z pověření výkonného výboru Českého hokeje o ukončení neprofesionálních soutěží v sezoně 2020/21.V historie účastí v zahraničních soutěží nesmíme zapomenout na naše in-line hokejisty

V dubnu 2015  nejmladší in-line hokejisté v dresu břeclavských Lvů jeli na velkou zkušenou. Trenérovi F. Hrbatému, který působil ve Francii jako hráč in-line hokeje, se povedlo pro tuto kategorii domluvit turnaj ve francouzském Rouenu. V Rouenu se kluci utkali s týmy z Francie, Belgie a Velké Británie.

Mladí hráči in-line HC Lvi Břeclav v roce 2018 byli opět ve Francii úspěšní. V pátek 15.6. hned nad ránem odcestoval tým břeclavských hokejistů složených ze tří ročníku 2005–2004–2003 na letiště do Prahy, odkud se chystali do francouzského Rouenu na turnaj v in-line hokeji.

Tohoto turnaje se naši kluci dříve již jednou účastnili a podařilo se jim ho vyhrát, takže byli nažhavení své prvenství obhájit. 

Břeclavští hráči inline v reprezentačních týmech ČR v kategoriích U16 a U18


Břeclavští hráči inline v reprezentačních týmech ČR v kategoriích U16 a U18 vyrazili v červenci 2019 do Itálie obhajovat zlaté medaile na mistrovství Evropy.
České reprezentace odcestovaly do Itálie na evropský šampionát, který se uskutečnil v tradičních městech Asiago a Roana. Nečekal je vůbec lehký úkol, tedy obhajovat zisk zlatých kovů v obou kategoriích.Na závěr
"Jak bylo řečeno v úvodu, je to jen výtah toho, co bylo od vzniku HC Lvi Břeclav za 10 let pro tuto zahraniční aktivitu a činnost hokeje a in-line uděláno, ale nejen vedením klubu, trenérů, ale i rodičů a hráčů. Za touto činností je spousta práce a času, kterou hokeji břeclavští sportovní a hokejoví nadšenci obětovali a byla by škoda, kdyby podpora města v oblasti sportu měla v budoucnu kolísat."

Za zpracování článku děkujeme váženému panu Jaroslavovi Raclavskému nejstaršímu.